ЖМ Дайберг

Прогноз за цінами на нерухомість на 2018 рік

Нестабільна поведінка гривні на валютному ринку поки що складно нормалізувати, на думку економістів на це піде ще мінімум 5-7 років. В останні місяці були особливо помітні різні рухи – від різкого зростання іноземних валют до відносної стабілізації зростання гривні наприкінці березня, і, відповідно, це впливало на зростання цін на споживчі товари та послуги. Особливо такі коливання помітні з товарами, прив'язаними виключно до іноземної валюти. Наприклад, різна побутова техніка, одяг та традиційно – нерухомість. В результаті ми отримуємо наступну картину: ціни та пропозиції збільшуються, а попит іде на спад. І щоб продати, наприклад, ділянку під забудову в Одесі чи області, власник змушений йти на вимушені заходи, а саме на зменшення його вартості.

Цікава ситуація спостерігається в нашій країні: ціна за квадратні метри обчислюється в доларах США, але угода провадиться в національній валюті, тобто у гривні. Таким чином, виходить, що в часи, коли долар був по 8 гривень, купити ділянку в Одесі та області можна було, наприклад, за 300 тис. гривень, коли долар став майже 27 гривень, то доларовий еквівалент залишився приблизно на тому ж рівні , а в національній валюті вартість зросла у 3,5 рази. Піднялися в ціні й комунальні послуги, що вплинуло на бажання багатьох власників продати, наприклад, свою квартиру, що пустує, або нерозроблену ділянку під забудову в Одесі чи області, щоб не бути обтяженим високими тарифами. Сумарно ці чинники впливають на сильний приріст пропозицій у сфері нерухомості.

На виході – ціни на нові квартири та будинки у котеджних селищах відносно стабільні, але ось вторинне житло значно дешевшає. Схожа ситуація і для тих, хто планує купити ділянку в Одесі чи Одеській області – на первинному ринку (нова нарізка землі) ціни стабільні з невеликим зростанням, ціна вторинного ринку безпосередньо залежить від розташування ділянки та підведених до неї комунікацій. Ділянки без комунікацій доступні за ціною, а ось з комунікаціями найчастіше вищі за вартість таких же ділянок на первинному ринку. Це пов'язано з тим, що ділянки первинного ринку частіше розташовані в селищах, де ще немає щільного заселення та інфраструктура яких на початковому етапі.

За прогнозами експертів, у найближчі роки ситуація мало зміниться: з самого початку року спостерігатиметься стабілізація цін після зимових акційних пропозицій, а потім їх рівномірне зростання до березня з піком продажів у травні, червні та у грудні.

Так, за багаторічними спостереженнями основний виток зростання цін на земельні ділянки нової нарізки та вторинного ринку традиційно припадає саме на березень місяць, що було зафіксовано й у поточному році.

Важливо розуміти, що зараз всі розгойдування на ринку нерухомості пов'язані з коливаннями на валютному ринку. Якщо наступного року українська гривня зміцниться щодо американського долара, слід очікувати інших змін у сфері нерухомості. Також слід не забувати про те, що можливі різні економічні форс-мажорні обставини та ситуації, тому якщо є можливість купувати зараз – купуйте! Земля завжди була, є і буде в ціні, і такі вкладення коштів вважаються ліквідними.

Читайте також